Denizli Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof.Dr.Alaattin Şen ve 6 kişilik ekibi, kapari bitkisinin nörolojik hastalıklarda kullanabilmesi için fareler üzerinde araştırma yaptı.

Denizli Pamukkale Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alaattin Şen ve 6 kişilik ekibi, kapari bitkisinin nörolojik hastalıklarda kullanabilmesi için fareler üzerinde araştırma yaptı. Yaklaşık bir yıldır yaptıkları çalışmayı 8 ay daha sürdüreceklerini kaydeden Prof. Dr. Şen, “MS’li fareler üzerinde uyguladığımız yöntemle hastalığının durduğunu veya iyileşme sürecinin başladığını gördük” dedi.

Prof. Dr. Alaattin Şen ve 6 kişilik ekip, nörolojik hastalıklardan olan Multiple Skleroz (MS) hastalığının tedavisinde, Denizli ve çevresinde kendiliğinden yetişen kapari bitkisinin faydalı olabileceği yönünde araştırma başlattı. Yaklaşık bir yıllık çalışmayla kapariden elde ettiği özütü MS’li fareler üzerinde uygulayan Prof. Dr. Şen, hasta farelerin, hastalığının durduğunu veya iyileşme sürecinin başladığını belirlediğini söyledi.

Araştırmalarının 8 ay daha devam edeceğini ve proje sonuçlandığında Kapari’nin MS hastalığı üzerindeki etkisinin tam olarak ortaya çıkartılacağını belirten Prof. Dr. Şen, “Denizli ve çevre illerde MS hastalığına yakalananların doğadan topladıkları kapariyi yiyerek hastalıkla mücadele ettiklerini duymuştum. Bir iki MS hastasıyla da görüşmeler yaptıktan sonra Denizli’nin her yerinde yetişen ve değerli bir bitki olan kaparinin, hastalığın tedavisinde kullanılabileceği kanaatine vardım” diye konuştu.

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı ve Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan da laboratuara gelip Prof. Dr. Şen’den Kapari ile ilgili araştırma projesi hakkında bilgi aldı. Kapari üretimiyle ilgili danışmanlık da yapan Prof. Dr. Canatan, kapari çayının çayını destekleyici tedavi olarak hastalarına tavsiye ettiklerini sözlerine ekledi.

Kaynak :

http://www.ntvmsnbc.com/id/25346094/

http://www.bugun.com.tr/son-dakika/kaparinin-ms-hastaliginda-yuzde-80-care-oldugu–haberi/493444

http://www.bulten.gen.tr/haber-3681-pamukkale_universitesinde_kapari_arastirmasi.html

http://www.estanbul.com/kapari-ms-hastaligi-icin-sifa-kaynagidir-294887.html#.U84uNPl_uSo

http://www.haberler.com/pamukkale-universitesi-nde-kapari-arastirmasi-2996595-haberi/